یک متخصص پوست با اشاره به بروز عوارض پوستی در پی مصرف داروها گفت: هر دارویی می​تواند ایجاد ضایعه پوستی کند ولی برحسب دسته​بندی داروها، اشکال حساسیت دارویی متفاوت است.

دکتر رضا یعقوبی در گفت​وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، اظهار کرد: حساسیت​های دارویی در پوست ممکن است به صورت خارش خفیف، کهیر، سرخچه، سرخک، مخملک، ضایعات تاولی و یا زخم​هایی که سرتاسر پوست بیمار را درگیر می​کنند، بروز یابد. هر دارویی حتی ویتامین​ها، ممکن است که موجب عارضه‌ی پوستی و مخاطی شود که این عارضه گاه به صورت گذرا است و گاهی امکان دارد شدید و همراه با گرفتاری اعضاء داخلی بدن باشد.

وی افزود: همچنین حساسیت نسبت به دارو، ممکن است عارضه‌های سوختگی و حرارتی ایجاد کند که این زخم​ها نه تنها پوست را درگیر می​کنند بلکه موجب درگیری مخاط چشم، دهان و دستگاه گوارش نیز خواهند شد.

یعقوبی با بیان این که هر دارو یا ماده شیمیایی که وارد بدن می​شود ممکن است عارضه‌ای پوستی و مخاطی به دنبال داشته باشد، ادامه داد: از جمله مواردی که در پی حساسیت‌های دارویی خود را نشان می‌دهند، سندرم "اس​پی​زنس – جانسون" است، این نوعی حساسیت پوستی است که اگر درمان نشود و شدت یابد موجب مرگ بیمار می‌شود. برخی حساسیت​های دارویی بر خلاف سندرم اس​پی​زنس ممکن است تنها به صورت ریزش مو نمایان شوند.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو تصریح کرد: حساسیت​های دارویی علاوه بر عوارض پوستی و مخاطی، گاهی علائم داخلی نیز به همراه دارند.

وی یادآور شد: گاهی تزریق یک آمپول هم می​تواند واکنش​های حاد ایجاد کند که به صورت سرخی پوست و تورم لب​ها و پلک​ها، تنگی نفس، کبودی و افت فشارخون بروز می​کند. گاه نیز تزریق پنی​سیلین موجب ایجاد واکنش آنافیلاکسی می​شود که منجر به مرگ و میر خواهد شد.

یعقوبی افزود: گاه داروهایی که به صورت مالیدنی استفاده می‌شوند نیز موجب واکنش بدن خواهند شد و گاهی نیز بیمار به دنبال استفاده از قطره چشمی، حساسیت به صورت پرخونی و تورم پلک​ها بروز کند. باید توجه داشت که برای بروز حساسیت‌های دارویی در پوست فرق نمی​کند که دارو به صورت خوردنی یا تزریقی یا مالیدنی باشد.

وی گفت: ممکن است دارو به تنهایی ایجاد عارضه نکند بلکه با دخالت نور آفتاب عارضه به وجود آید و پس از مصرف دارو، در قسمت‌هایی که در معرض نور آفتاب قرار دارند مانند صورت، پشت پا و گردن ضایعات پوستی ایجاد شود.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو با اشاره به اینکه حساسیت​های دارویی اشکال گوناگون دارند، عنوان کرد: یک داروی خاص ممکن است به عنوان بیدارکننده و برانگیزنده بیماری نهفته در بدن شخص عمل کند، مثلا ممکن است دارویی سبب تشدید جوش​های صورت شود که به آن لوپوس می‌گویند.

یعقوبی توصیه کرد: بهتر است تا جایی که امکان دارد از مصرف داروهای شیمیایی خودداری کرده و بیشتر از گیاهان دارویی و روش​های طبیعی برای بهبودی بیماری استفاده شود.

دانلود آهنگ جدید امید به نام عاشقتم