سرمربی تیم بسکتبال مهرام گفت: از قهرمانی تیمم خوشحالم اما خوشحالی اصلی من برای این است که بازیکنانم مزد زحمت‌هایشان را گرفتند.

مصطفی هاشمی پس از قهرمانی تیمش در لیگ ملی بسکتبال در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اگر بگویم خوشحال نشده‌ام دروغ گفته‌ام. با این حال بیش از هرچیز برای بازیکنانم خوشحال شدم که واقعا فصل پرفشاری را پشت سر گذاشتند و در این مدت تمرین‌های سختی را تحمل کردند. واقعا زحمت کشیدند و با قدرت پیش‌ رفتند و به چیزی که شایسته‌اش بودند رسیدند. من برای بازیکنانم که موفق شدند خوشحالم. با این حال ناراحتم که پس از این اتفاق برخی دوستان نامهربانی کردند و با سخره گرفتن تلاش آنها احترام را حفظ نکردند.

سرمربی مهرام افزود: برد و باخت ذات ورزش است و در کنار آن باید تلاش کنیم تا ورزش کشورمان رشد کند. همه تلاش ما خدمت به کشور است و تمام این برد و باخت‌ها در مسیر پیشرفت ورزش کشور انجام می‌شود. از طرف دیگر مجریان ورزش انسان‌ها هستند و شاید یک روز خوب و یک روز بد باشند. همه ما تلاش می‌کنیم که قهرمان شویم و باید تفکرمان از این تلاش خدمت به کشور باشد. حال اینکه نتیجه بگیریم و قهرمان شویم همه چیز تمام شده است؟ آیا ما قهرمان هستیم؟ خیر. قهرمان واقعی آن کسانی هستند که برای عشقشان جنگیدند و شهید و جانباز شدند. آنها برای اینکه دو هزار تومان خود را چهار هزار تومان کنند نجنگیدند. برای عشق به کشور مبارزه کردند. حال ما برای قهرمانی هر کاری انجام می‌دهیم و دست به هر کاری می‌زنیم؟ این فضای بسکتبال را که می‌بینیم از خودم بدم می‌آید.

او ادامه داد: واقعا این فضا را که می‌بینم برای خودم تاسف می‌خورم. به خدا از این شرایط بیزارم و از خودم بدم آمده است. چرا اینگونه فکر می‌کنیم و احترام هیچ چیز را حفظ نمی‌کنیم؟ این قهرمانی‌ها گذرا است اما یک روز چشم ما به چشم یکدیگر می‌افتد و نباید آن روز شرمنده باشیم. اینکه بخواهیم تلاش دیگران را کوچک بشماریم و اینگونه حرف بزنیم درست نیست. دوره این حرف‌ها گذشته است. واقعا وقتی این اتفاق‌ها را دیدم ناراحت شدم و برای خودم تاسف خوردم. با این حال همین که بازیکنانم مزد زحمت‌هایشان را گرفتند جای شکرش باقی است.

مهرام در بازی سوم برابر پتروشیمی از چهار بازیکنش استفاده نکرد و همین مساله فشار روی دیگر بازیکنان را زیاد کرده بود. هاشمی در پاسخ به این سوال که چرا در بازی سوم از 4 بازیکنش استفاده نکرد؟ گفت: من همانند همیشه خودم را مقصر باخت عنوان کردم و گفتم که دلیل باخت اشتباه‌های من بوده است. مطمئنا در باخت ردپای من به عنوان مربی وجود دارد. با این حال همیشه نتایجی که کسب می‌شود حاصل کار و تلاش یک مجموعه است. برد و باخت برای یک نفر نیست. بازیکنان،‌ مربیان، باشگاه و زحمتی که کشیده می‌شود نتیجه را تعیین می‌کند. اگر باشگاه و حمایتش از بازیکنان نباشد نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. اگر بازیکن نباشد مربی نتیجه نمی‌گیرد و اگر مربی نباشد بازیکنان موفق نمی‌شوند. در آن باخت اشتباه‌های من تاثیر گذار بود و در این پیروزی نیز بازیکنان نتیجه زحمت خودشان را گرفتند و در آن گوشه یک سهم کوچکی هم برای من وجود دارد. ما تمام تلاشمان را کردیم که اشتباه‌هایمان تکرار نشود و موفق باشیم.

هاشمی در پاسخ به این سوال که خیلی‌ها امیر صدیقی را یک جایگزین خوب برای صمد می‌دانستند اما چرا حالا یک نیمکت نشین در مهرام است؟ بیان کرد: متاسفانه تنها بازیکنی که می‌توانست جایگزینی خوب برای صمد باشد و البته هنوز هم پتانسیلش را دارد افت کرده است. سه سال پیش برابر الریاضی لبنان در باشگاه‌های غرب‌آسیا 25 دقیقه بازی کرد اما تنها بسکتبالیستی بود که سال گذشته برای گذراندن دوران خدمتش به تیمی دیگر رفت؛ در حالی که این اتفاق برای بازیکنان دیگر نیفتاد. او خوب و جدی تمرین نکرد،‌ جدی مسابقه نداد و افت کرد. حالا در این فصل از سطح اول بسکتبال دور شده و من هم توانایی این را نداشتم که در این مدت صدیقی را به شرایط قبلی بازگردانم. امیدوارم بتوانم کمک کنم تا امیر صدیقی همانند قبل شود چون پتانسیل بسیار بالایی دارد و می‌تواند جزو بهترین ها باشد. به هر حال بازیکنانی مثل او، فرید اصلانی، سجاد مشایخی، بهنام یخچالی‌، آرمان زنگنه،‌محمد اجاقی،‌رسول مظفری و بسیاری دیگر از بازیکنان پدیده‌های بسکتبال هستند و باید از آنها حمایت شود.

سرمربی مهرام درباره لیگ حرفه‌ای نیز گفت: از دوشنبه تمرین‌های ما آغاز می‌شود و باید ببینیم سیاست‌های باشگاه برای جذب بازیکن خارجی چطور است. اگر بازیکن خارجی جذب شود با توجه به نیازهایمان از مهره‌ خارجی بهره می‌بریم در غیر این صورت با همین بازیکنان ایرانی که دلاور هستند وارد لیگ می‌شویم و مدعی قهرمانی هستیم. برای بازیکن خارجی هم باشگاه باید تصمیم بگیرد و اگر بخواهیم کسی را به خدمت بگیریم یک بازیکن پست پنج می‌خواهیم و بازیکن دوم هم باید درباره پست مورد نظر به جمع بندی برسیم.